1602
0
Споделете

Наближава декември, месецът на равносметки и класации. В няколко поредни материала ще се опитаме да си припомним събитията през 2017 г. в българското ветроходство. Без претенции за изчерпателност, само факти. Преглед на събитията през първото и второ тримесечие – TУК и ТУК.

16 юли – поредна титла за Михаил Копанов, този път от Държавното първенство в Националния клас Conrad 25R Peterson във Варна;

19 юли – ЯК „Кап. Г. Георгиев Порт Варна” е новият шампион на България в дисциплината „Тим рейсинг” в клас Optimist. На финала варненци се наложиха над първенеца през последните години ОМК „Несебър 2000”;

24 юли – Иван Димов се класира в Топ 5 сред младежите до 19 г. на ЕП за Laser Standard в Дуарнене, Франция;

31 юли – в Бургас започва Европейското първенство по ветроходство в клас Optimist IODA’2017 с участието на 262 състезатели от 44 нации;

5 август – Тодор Тузлуков се класира 15-ти на Европейското първенство по ветроходство в клас Optimist IODA’2017 в Бургас. За пръв път България класира петима състезатели в Златна група – Тодор Тузлуков, Радослав Гавраилов, Даниел Йорданов, Вея Рейзова и Диана Маркова;

13 август – 46 екипажа от България и Украйна стартираха в XVII ветроходна регата „Кор Кароли”;

27 август – Любен Тенекеджиев е 23-ти от 63 участника на Световното първенство за клас Laser Radial в Медемблик, Холандия;

8 септември – Държавното първенство по ветроходство за килови яхти в класовете IRC и ORC в Балчик започна с фалстарт за… организатора. Шампионантът е прекратен от ВМС и Гранична полиция за нарушаване на „Наредба за плаване и граничния режим във вътрешните морски води на Република България“. След отстраняване на пропуска, ДП все пак завърши;

10 септември – България остана само с един медал от 50-та юбилейна Балканиада по ветроходство. Любен Тенекеджиев спечели бронз в клас Laser Radial при мъжете. В клас Optimist Тодор Тузлуков е 15-ти в Златната група;

16 септември – 16 екипажа стартират в първото издание на междууниверситетската ветроходна регата „Академика“;

17 септември – ЯК „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“ печели „Купа на Добруджа“ (Dobrucea Cup) в шестото издание на едноименната регата;

24 септември – Екипажът на LZ yachting 1991 е трети във втория кръг на Националното първенство на Румъния;

25 септември – Екипажът на Clean Air (CAN5362) с шкипер живеещият в САЩ и Канада Руслан Милев  е новият световен шампион по ветроходство в клас J24 в Мисисауга, Онтарио;